Katalogerna

2008-01-18 Pressmeddelande


Länk till Socialstyrelsens kommentar http://www.socialstyrelsen.se/Aktuellt/Nyheter/2008/Q1/akt080117.htm

Svårare än någonsin att följa kostråden

Med anledning av Socialstyrelsens ställningstagande till förändrade riktlinjer för nutritionsbehandling vid diabetes konstaterar Dietisternas Riksförbund (DRF) följande:

­– Hos typ 2 diabetiker är energibalans, d v s att man äter rätt mängd mat i förhållande till sitt energibehov, viktigast för att få en bra blodsockerreglering. Det innebär viktnedgång för många patienter. Dessutom är fettkvaliteten i kosten central för att patienterna ska må bra på lång sikt, menar Elisabet Rothenberg, ordförande i Dietisternas Riksförbund.

Som en följd av Socialstyrelsens ställningstagande är det viktigare än någonsin att diabetespatienter får professionell hjälp när det gäller kosten.

Vidare konstaterar förbundet att tidpunkten för denna förändring är något märklig då Socialstyrelsen själv initierat ett arbete med översyn av riktlinjerna för diabeteskost, ett arbete som man härmed föregriper.

Vi konstaterar också att bristen på välgjorda studier på området är ett hinder för utvecklingen, och efterlyser därför offentlig finansiering av välgjorda behandlingsstudier för bättre vetenskapligt underlag.

– Aldrig har det varit viktigare än nu att få kostråden att fungera, avslutar Elisabet Rothenberg.

För ytterligare upplysningar, kontakta Elisabet Rothenberg tel 0706-41 45 81, elisabet.rothenberg@vgregion.se

Fotnot: Dietisternas Riksförbund är en yrkesorganisation vars medlemmar är legitimerade och har en universitetsutbildning med huvudinriktning på näringslära och nutrition omfattande 120-160 poäng. Av DRF:s drygt 1200 medlemmar arbetar de flesta inom sluten- och öppen vård. Dietister arbetar också inom folkhälsa, friskvård, kommunal verksamhet samt för olika livsmedels- och läkemedelsföretag.